Riga bolja od tri srpske ekipe za titulu šampiona sveta

0
Liman stao na poen do titule Foto: Fiba3x3

Basketaši Limana stali su na poen od titule svetskog prvaka! Bolja u finalu završnog mastersa u sezoni bila je letonska Riga sa 21:20. Na putu do titule, Letonci su u četvrtfinalu izbacili Ub, potom u anrednoj rundi i Novi Sad, da bi na kraju savladali i Liman, koji je prokockao dva napada za titulu.

Na startu četvrtfinalnog duela bio je egal. Liman je napadao prepoznatljivim akcijama u reketu, dok se domaći tim oslanjao na učinak Draškovića i Kilijana. Šut spolja nije funkcionisao u uvodnim minutima, a Džeda je nakon tri i po minuta igre imala dva poena prednosti. Konačno je ušai i šut sa distance, Kojić je pogodio za 8:8. Vasić je uz faul poentirao za 11:9, potom i bio dobar u odbrani, te je delovalo da Liman uspostavlja svoju igru. Međutim, odgovorio je Drašković dvojkom, 12:12. Fintom je Stojačić izbacio igrača odbrane i pogodio za dva, pa su na nešto manje od četiri minuta do kraja imali +3. Bila je Džeda na pragu da basket učini neizvesnijim, ali je Liman bio odličan u defanzivi. Sreća po Liman, šut sa distance Kilijana nije bio na prepoznatljivom nivou, te je novosadski tim stigao do polufinala rezultatom 20:17.

Tamo je Liman sačekao manje poznatu litvansku ekipu, Utena. Još jedni debitanti na završnom turniru, pokazali su “zube” Limanu od prvog minuta. Međutim, na ovoj utakmici, srpski tim je bio dobar i u šutu sa distance, te je Stojačić “odlepio” Liman na 6:3, zatim i Kojić na 8:4. Niz je nastavio i Ratkov, pa je novosadski sastav nakon četiri minut aigre imao pet poena prednosti. Utena je bila čvrst rival u reketu, ali su ovaj duel rešili šuteri. Stojačić je još jednom pogodio sa distance, ali je Utena poenima iz reketa smanjila zaostatak na -3. Opasnost je otklonio Ratkov sa penala, a Kojić doveo Liman na pragu prvog finala završnog mastersa. Konačnih 21:13 postavio je Stojačić, posle prodora.

Uoči finala, Stefan Kojić je slavio i u okršaju najboljih trojkaša.

U finalu su se srela dva tima koja su i definitivno pokazala najviše tokom ove sezone. Liman je bio dodatno motivisan i zbog revanša sa mastersa u Dohi. Međutim, Riga je bolje otvorila duel. Letonce je išao šut sa distance, bili su čvršći u duelima, te su imali 6:1. Stojačić je pogodio za dva, ali se igra Limana pretežno bazirala na učinku Ratkova ispod koša. Lasmanis i Miezis nisu grešili van linije 6.75, ali je dvojkom Vasića, Liman uhvatio priključak, -2. Usledio je okršaj sa distance. Na dvojku Kojića usledila je dvojka Lasmanisa, te Riga nije dopustila da se Liman potpuno vrati, 15:13. Iznenadila je Limance odluka sudije oko poseda lopte, ali je odmah usledio i odgovor Kojića za 16:16. Na dvojke Letonaca, Liman je uzvraćao Vasićem ispod koša. Na minut i po do kraja, na liniju penala došao je Kojić, 20:18. Stojačić, pa potom i Vasić propustili su priliku da reše finale. Na 12 sekundi do kraja, Miezis je ostao usamljen i rešio pitanje šampiona sveta za 2020. godinu, Riga 21, Liman 20.

LIMAN3X3: Stefan Kojić, Aleksandar Ratkov, Mihailo Vasić, Stefan Stojačić