EP U18: Srbija ubedljiva za četvrtfinale

0
Juniorska reprezentacija Srbije foto: KSS

Reprezentacija Srbije U18 plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva, koje se održava u Tbilisiju, pošto je prvog dana takmičenja upisala dve pobede u grupnoj fazi.

U nokaut fazi prvi protivnik našim momcima biće selekcija Ukrajine.

Prvi rival srpskih basketaša bila je selekcija Rumunije, koja je savladana sa 16:13.  Dobro su otvorili utakmicu srpski basketaši i posle 1:1 stigli do prednosti od 5:1, uz dvojku Šarenca. Uzvratili su Rumuni na isti način i smanjili zaostatak. U narednim minutima usleidla je mini serija srpskih juniora, koji su stigli do 8:3, ali je njihov nalet prekinut poenom sa linije penala. Uz bolju igru pod košem uspeli su basketaši Rumunije da smanje zaostatak na svega dva poena.

Na samo četiri minuta do kraja, Rumunija je stigla i do prve prednosti na meču, ali ne za dugo, pošto je Simijanovski pogotkom pod košem doneo izjednačenje. I Gole se sjajno snašao pod košem, te vratio prednost na konto Srbije, a posle nekoliko promašaja na obe strane, usledilo je novo izjednačenje. Neizvesnost u poslednjim minutima meča prekinuo je Simijanovski koji je pogodio pod košem, nakon čega je Kumović zabeležio i sjajnu blokadu. Sjajnu odbranu prikazali su naši momci u samoj završnici, te svojim protivnicima dozvolili još samo dva poena. Gole se vratio u igru, a nakon sjajnog prodora postigao nove poene. Samo 20 sekundi do kraja utakmice, srpski juniori imali su poen prednosti, a pobedu je potvrdio upravo Gole pogotkom sa linije penala za konačnih 16:13.

Drugi duel grupne faze doneo je susret protiv reprezentacije Italije, koju je naša selekcija savladala sa sigurnih 21:15.

Prvi meč obeležila je i povreda sprskog igrača. Novak Gole je zbog povrede propustio drugi meč, te je naša reprezentacija igrala sa tri igrača. Italijani su dobro otvorili meč i poveli sa 3:0, a do prvih poena srpski basketaši stigli su preko linije penala. Vrlo brzo stigao je i rezultatski preokret, posle još jednog slobodnog bacanja, a onda i pogotka sa linije 6,75. Vodili su naši momci sve do sredine meča, kada je Italija stigla do izjednačenja 8:8.

Uspeli su naši momci da stignu do nove prednosti, a uz dva pogotko sa distance do 15:11. Vođstvo je potvrdio Šarenac pogotkom sa iste pozicije, te je pitanje pobednika bilo gotovo rešeno. Minut pre kraja utakmice Simijanovski je pogodio pod košem i doneo konačnih 21:15